Перспективні зміни можливостей участі в місцевих виборах

3 вересня Голова Інституту Володимир Кіпень взяв участь у прес-конференції «Місія можлива: проголосуй на місцевих виборах там, де живеш. Лишилося 7 днів», організованій Вінницьким прес-клубом.

Під час виступу Володимиром Кіпенем було сформульовано три основні аспекти змін:

  1. Уперше голосувати на місцевих виборах можна без прописки. Нові, революційні зміни у виборчому законодавстві допоможуть реалізувати конституційне право як мінімум п’ятьом з половиною мільйонам громадян. Майже півтора мільйона з них – внутрішньо переміщені особи, які відтепер мають змогу голосувати за місцем свого фактичного проживання. Уперше вони братимуть участь в формуванні органів місцевого самоврядування в своїх нових громадах.
  2. За 2 місяця виборчу адресу змінили понад 15 тисяч виборців. За даними Державного реєстру виборців, станом на 31 серпня, за два місяця з моменту, коли вперше в історії почала діяти процедура зміни виборчої адреси, нею скористались 15572 виборців, з яких 8687 осіб подали заяви онлайн, а ще 6885 осіб відвідали відділи ДРВ.
  3. Покарання за порушення. Спрощена процедура визначення виборчої адреси не позбавляє, а посилює відповідальність за зловживання цим правом. Разом зі змінами до Закону про Державний реєстр виборців були внесені зміни до Кримінального Кодексу України. Це нововведені Стаття 160 – зміна виборчої адреси в громаду, де людина по факту не проживає, на користь якогось кандидата, може розцінюватися як підкуп виборців (штраф або позбавлення волі до 2 років за підкуп) і Стаття 158 – надання неправдивої інформації в ДРВ (позбавлення волі від 2 до 4; дія організованої групи – від 7 до 10 років). Отже, це питання про співпрацю працівників Державного реєстру виборців з правоохоронними органами.

Голова Інституту зауважив, що виборчий кодекс передбачив можливість участі переселенців, осіб, які проживають не за місцем реєстрації або такої реєстрації не мають взагалі, у місцевих виборах. І це однозначно перемога, оскільки є можливістю не тільки голосувати, але й впливати на владу. Проте говорити про повну участь в ухваленні ними рішень (зокрема на місцевому рівні), ще рано.